Dýňový olej

Dýňový olej – lahodná chuť a jedinečné složení s vysokým obsahem zinku

Dýňový olej patří k cenným panenským olejům. Mezi ostatními oleji vyniká především vysokým obsahem zinku, díky kterému má tento olej významné regenerační a protizánětlivé vlastnosti.

Vedle zinku v dýňovém oleji najdete také další cenné mikroelementy – vápník, železo, draslík, mangan, měď, z vitamínů pak A, C, E nebo skupinu vitamínů B. Vedle nenasycených mastných kyselin obsahuje dýňový olej mj. také kyselinu listovou.

Dýňový olej se lisuje ze semínek dýně – tykve obecné (Cucurbita pepo). Nápadné oranžové plody dýně mohou vážit i přes 50 kilogramů, jejich dužina se užívá v kuchyni, stejně tak i cenná dýňová semínka, která se užívají pro výrobu panenského dýňového oleje.

Dýňový olej si oblíbili především Rakušané. Ve štýrském Rakousku má výroba a zpracování dýňového oleje dlouholetou tradici, „Štýrský dýňový olej“ je dokonce chráněnou značkou. Dýňový olej se zde užívá v místní kuchyni a jako mocný lék na řadu zdravotních obtíží, mj. zde nahrazuje onu modrou pilulku lásky pro svou schopnost pomáhat při problémech s prostatou a zvyšovat potenci.Použití dýňového oleje

Dýňový olej se užívá vnitřně – doporučená denní dávka jsou 1-4 lžíce tohoto oleje. Přímé užití však může nahradit užití dýňového oleje v kuchyni. Mnoha pokrmy může dýňový olej zpestřit o netradiční barvu, lahodnou chuť a také cenné bioaktivní látky.

Dýňový olej díky svým regeneračním vlastnostem a blahodárnému složení slouží i jako tělový olej – uplatňuje se v péči o poškozenou pleť, pomáhá léčit akné či některé typy ekzémů, mj. se aplikuje také ve formě olejového zábalu na vlasy.

 

Účinky dýňového oleje

Dýňový olej obnovuje kvalitu poškozené pleti, podporuje regeneraci pokožky.
Je prospěšný při léčbě akné a některých typů ekzémů.
Dýňový olej má vynikající regenerační vlastnosti, podporuje obnovu buněk, pomáhá předcházet předčasnému stárnutí.
Při vnitřním užití pomáhá dýňový olej při problémech s prostatou, je zdrojem potence a vitality.
Dýňový olej povzbuzuje krevní oběh, napomáhá správné funkci metabolismu. Je prospěšný při vředových onemocněních.
Mj. pomáhá dýňový olej i při zánětech močových cest a příznivě ovlivňuje správnou funkci ledvin.
Comments