Lisování za studena

Lisování za studena
Panenský lněný olej - KOUPITExistují dva způsoby, jak z rostlin vytvořit rostlinný olej. Tím, který lidstvo používá už od pradávna je lisování za studena. Tento způsob již naši předkové užívali jako jednoduchou variantu, která však v oleji zachovává maximum cenných látek. Její nevýhodou je nízká výtěžnost.

Lisování za studena versus rafinace
V praxi se rostliny často zpracují lisováním za studena, aby se následně použili jako zdroj pro druhý způsob výroby oleje. Získáváme tak dva druhy rostlinných olejů. Tím prvním jsou panenské oleje, které se vyrábí lisováním za studena. Panenské oleje jsou sice dražší, ale obsahují množství bioaktivních látek. Na rozdíl od rafinovaných rostlinných olejů.
Běžně se prodávají oleje získané extrakcí za vysokých teplot a chemických rozpouštědel. Kvůli vysokým teplotám ztrácejí oleje nenasycené mastné kyseliny, které jsou jednou z nejcennějších složek rostlinných olejů. Rozpouštědla se poté musí odstranit prostřednictvím tzv. rafinace, která však odstraní také většinu cenných látek, stopových prvků a vitamínů. Tato technologie je levnější, což se projevuje v ceně, získané oleje však ztrácejí příznivé účinky původní rostliny.

Lisování za studena v souladu s moderními trendy
Také v souvislosti s moderním způsobem života, který s sebou nese i mnohé civilizační onemocnění tak dnes znovuobjevujeme lisování za studena. Právě v dnešní době, kdy naše tělo ohrožují volné radikály, znečištěné životní prostředí i stres je důležité mu dodávat bioaktivní látky. Takové látky nacházíme v přírodě a rostlinách. Prostřednictvím lisování za studena jsou nám dostupné.
Comments