lnenyolejleci‎ > ‎Panenské oleje‎ > ‎

Arganový olej

Arganový olej
Arganový olej je vzácným olejem z marocké pouště. Nikde jinde na světě se nevyrábí, nikde jinde na světě také neroste unikátní prastarý strom Argánie trnitá (Argania spinosa).

Arganový olej - KOUPITArgánie patří k nejstarším stromům naší planety, roste zde již od Třetihor. Dokáže přežít i v náročných pouštních podmínkách, přesto se jí nedaří vypěstovat nikde jinde než v jihozápadní části Maroka.

Z jadérek plodů Argánie berberské ženy již celá staletí ručně vyrábějí arganový olej. Tento vzácný panenský olej je právem označován jako marocké zlato. Ruční výroba je náročná, skořápky jader argánie jsou asi 10x tvrdší než skořápky lískových oříšků. Na litr arganového oleje je potřeba až 30 kilogramů těchto jadérek, což představuje úrodu několika stromů.

Arganový olej vyniká především svými antioxidačními vlastnostmi a schopností působit proti předčasnému stárnutí. Tyto účinky jsou dány vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, antioxidačních vitamínů nebo skvalenu.

 

Účinky arganového oleje
hydratační a regenerační působení
arganový olej obnovuje přirozenou lipidovou rovnováhu pleti
omlazující a vyhlazující účinky na pleť
působí proti vráskám a předčasnému stárnutí
zvyšuje odolnost pleti
působí protizánětlivě
pomáhá při akné, hojí nejrůznější kožní problémy
 

Arganový olej se však užívá také vnitřně.

Může se stát součástí studené kuchyně nebo se užívat přímo (1-2 čajové lžičky ráno nalačno). Má specifickou chuť a vůni, která nemusí být úplně příjemná. Skýtá však řadu prospěšných účinků na lidské zdraví:

příznivě ovlivňuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů
působí jako prevence civilizačních chorob
posiluje imunitní systém
stimuluje hojivé a regenerační procesy
napomáhá detoxikaci
Comments