Len setý

Rostlina budoucnosti, kterou znali již egyptští faraonové

Len setý (Linum usitatissimum L.) je jednoletou bylinou s blankytnými květy, která dorůstá výšky až 150 cm. Jde o jemnou, jednoduchou rostlinu s dominujícími bleděmodrými kvítky, které mají typických pět kališních a korunních lístků. Po odkvětu je nahrazuje tobolka, která ukrývá lněná semínka.

Pěstování lnu

Len patří k nejstarším užitkovým rostlinám. Již celá staletí se pěstuje po celém světě především pro lněné vlákno a své olejnatá semena. Semínka lnu se sbírají v době, kdy začíná nať lnu žloutnout. Pro lněné vlákno se rostlina sklízí ihned po odkvětu.

Původ a historie lnu

Udává se, že len pochází z Indie, jeho původ je však nejistý. Jisté však je to, že je známý již přes 5 000 let. Lněné tkaniny byly nalezeny i v hrobech egyptských faraonů. O tom, že židovští velekněží chodili ve lněných šatech, se hovoří i v Bibli.

Len setý se od pradávna využívá i v medicíně. Zmiňují se o něm čínské lékopisy, pro své příznivé účinky na lidské zdraví se užíval i ve starém Řecku.

Len znal i proslulý starořecký lékař Hippokrates. Ten lněný olej používal při léčení potíží se sliznicemi trávícího ústrojí.

Len je známý i v prastarém léčebném systému ajurvédy, která je komplexním systémem usilující o harmonii těla i ducha. Ajurvédské olejové masáže užívají lněný olej pro své hřejivé a regenerační účinky.

Prevence civilizačních nemocí

Len setý, který zná lidstvo již od pradávna, dnes patří k nejvíce ceněným rostlinám z hlediska příznivých účinků na lidské zdraví. Obsahuje komplex unikátních látek, které budují obranyschopnost a posilují vitalitu každého člověka. Len se podílí mnoha bioaktivními složkami na správném fungování mnoha systémů lidského těla, působí jako prevence civilizačních onemocnění. Lněný olej je z velké části tvořen nenasycenými mastnými kyselinami, mj. obsahuje kyselinu Omega 3 a Omega 6 či lecitin.

Více o účincích a složení lněného oleje se dozvíte v dalších článcích.