Lněné semínko

Lněné semínko, jeho účinky a využití

Lněné semínko lnu setého vyniká cenným složením, proto se také využívá při výrobě blahodárného panenského oleje.

Lněné semínko nachází uplatnění i samo o sobě, užívá se vnitřně pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (zejména Omega 3), lecitinu, niacinu, inulinu, fytoestrogenů aj. Významný je podíl nerozpustné i rozpustné vlákniny, která má vliv na zažívání a správnou činnost sliznic.

Lněná semínka nedrcená

Lněná semínka se tradičně užívají v pekárenství, jsou ingrediencí přidávanou do nejrůznějších druhů pečiva.

Při konzumaci lněných semínek je však důležité je rozkousat, jinak procházejí trávícím traktem téměř beze změny. Proto se jako zdraví prospěšnější jeví konzumace rozemletých semínek.

Lněná semínka drcená

Lněná semínka se dají rozemlít na běžném kávovém mlýnku nebo mlýnku na mák. Styk s kovy však může negovat některé jejich cenné účinky, vhodnější je tedy užití v kamenné misce na drcení koření. Nadrcené semínko pak můžeme přidávat téměř do jakéhokoliv jídla – do pomazánek, kaší, müsli, polévky apod.

Nadrcené semínko se však rychle kazí, vždy ho tedy uchovávejte v ledničce a spotřebujte nejdéle do dvou dnů. Po konzumaci lněného semínka se doporučuje hodně pít.

Užití lněného semínka se dá kombinovat i s panenským lněným olejem. Např. do jogurtu, tvarohu či zeleninových kaší se mohou přidat rozdrcená semínka i pár kapek lněného oleje.

Odvar ze lněných semínek

Lžička lněných semínek se zalije asi půl litrem horké vody (příp. se cca 5 minut povaří) a nechá se min. 15 min. vyluhovat.

Lněná semínka se dají připravit také ve formě nálevu, kdy se lžička lněných semínek zalije půl litrem studené vody a nechají se vyluhovat přes noc. Semínka nabobtnají, vytvoří se sliz, který je de facto rozpustnou vlákninou prospěšnou pro činnost trávícího systému.

Vodu z nálevu i sliz vypijeme, semínka konzumujeme lžičkou, kdy dbáme na jejich důkladné rozkousání. Nálev či odvar ze semínek lnu se dá konzumovat i s medem nebo se může přidávat do jogurtu či müsli jako součást zdravé snídaně.

O praktickém využití lněného semínka se dočtete více na webu www.LNĚNÁSEMÍNKA.cz.

Konzumace lněného semínka, účinky

Konzumace lněného semínka se doporučuje postupně, max. denní dávka jsou dvě lžičky lněných semínek v jakékoliv formě.

Lněné semínko pomáhá při zácpě. Slizové látky pomáhají při problémech se sliznicemi, při vředových onemocněních žaludku a dvanácterníku. Lněné semínko působí jako prevence nádorových a kardiovaskulárních chorob. Pomáhá při léčbě zánětů střev, žaludku, prospěšně působí na správnou funkci jater.

Lněné semínko je oblíbené u těhotných žen, konzumace lněného semínka v jakékoliv podobě se doporučuje až od 35. týdne těhotenství. Lněné semínko pomáhá změkčovat stolici, zvyšuje také množství hlenu v porodních cestách a tak může být prospěšné pro usnadnění průběhu porodu.